Witamy na nowej stronie wydawnictwa.
Moje konto
Michał Paweł Markowski
Michał Paweł Markowski
– (ur. 1962) wykładowca, teoretyk literatury, historyk idei, tłumacz, eseista, felietonista. Od 2010 roku szef Wydziału Studiów Polskich, Rosyjskich i Litewskich oraz Katedry Języka Polskiego i Literatury na University of Illinois w Chicago. Research Professor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie do 2010 roku pracował jako fundator i dyrektor Centrum Studiów Humanistycznych. Współredaktor dwóch serii wydawniczych, Horyzonty nowoczesności (Universitas) oraz Hermeneia (Wydawnictwo UJ). Ekspert European Research Council (Bruksela) oraz National Endowment for the Humanities (Washington, D.C.). Autor monografii poświęconych Gombrowiczowi, Schulzowi, Leśmianowi, Nietzschemu i Derridzie, 8 zbiorów eseistycznych (w tym Dnia na ziemi, skomponowanego z powieści, esejów podróżnych oraz fotografii autora), trzech Notesów podróżnych (Ameryka, Indie, Andaluzja), oraz trylogii polityczno-akademickiej o stanie współczesnej humanistyki (Polityka wrażliwości. Wprowadzenie do humanistyki; Wojny nowoczesnych plemion. Spór o rzeczywistość w epoce populizmu; Polska, rozkosz, uniwersytet. Opowieść edukacyjna). Laureat Nagród: Kościelskich, Kazimierza Wyki, Aleksandra Brücknera, „Literatury na Świecie” i Ministra Edukacji Narodowej oraz Stypendium „Mistrz” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Literatury Josepha Conrada od 2008. Mieszka w Oak Park, Illinois.
Książki tego autora
-
W tym tomie staram się pokazać, że ustalenia pochodzące z pierwszego tomu Tekstów zebranych poświęconego interpretacji zachowują swoją moc także wówczas, gdy zaczynamy mówić o polityce.
M. P. Markowski
-
89,00 zł 75,65 zł
Pierwszy tom trzytomowego wydania tekstów Michała Pawła Markowskiego, które nie weszły do książek autorskich, zawiera rozprawy, recenzje, eseje, polemiki i glosy poświęcone teorii i praktyce interpretacji, powstałe w ciągu ostatnich 35 lat.
-
Obraz pokazuje przedmioty, ale też daje do myślenia. Ujawnia podobieństwo i przynosi sens. Filozofia, teologia i teoria sztuki od zarania próbowały rozjaśnić tę dwuznaczność.