Witamy na nowej stronie wydawnictwa.
Moje konto
Jean Starobinski
Jean Starobinski
(ur. 1920)
Szwajcarski eseista, historyk, literaturoznawca i krytyk, piszący w języku francuskim, przedstawiciel tzw. krytyki kompletnej, której celem jest umiejscowienie problemu w jak najszerszym kontekście kulturowym. Autor studiów poświęconych twórczości i recepcji Jana Jakuba Rousseau, Madame de Staël-Holstein czy Charles’a de Montesquieu. W Polsce opublikowano zbiór esejów dotyczących kultury i duchowego dziedzictwa współczesnej Europy (1789: Emblematy rozumu, wyd. pol. 1997) oraz Jean-Jacques Rousseau. Przejrzystość i przeszkoda (wyd. pol. 2000).
Książki tego autora
-
Z czego wynikają smutek, rozpacz, obłęd, samobójstwo? Myśl medyczna już od czasów starożytnych ich przyczyny dopatrywała się w jednym z płynów w ciele – czarnej żółci, melancholii. Jej czarna barwa, porównywana często do barwy atramentu, była oznaką jej szkodliwej mocy. Ten płyn nie istnieje. Lecz czyż nie atramentem pisze się wiersze?
-
Olśniewająca wirtuozerią i przenikliwością książka o współczesności i tradycjach opery europejskiej. Księga Prospera opery początku XXI wieku.
-
Rozprawa z wyimaginowanym obrazem wieku XVIII jako epoki dekadenckiej i jałowej.