Witamy na nowej stronie wydawnictwa!
Elżbieta Zarych
Elżbieta Zarych
Elżbieta Zarych (ur. 1972) - dr nauk humanistycznych, literaturoznawczyni, komparatystka, polonistka, redaktorka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej, recenzentka. Brała udział w wielu projektach oraz grantach polskich i międzynarodowych; ostatnio Słowiańskie światy wyobraźni / Slavic Worlds of Imagination oraz Joseph von Eichendorff (1788–1857) a česko-polské kulturní a umělecké pohraničí / Joseph von Eichendorff (1788–1857) i czesko-polskie kulturowe i artystyczne pogranicza. Przez wiele lat związana z Wydziałem Polonistyki UJ oraz licznymi wydawnictwami i instytucjami kultury. Obecnie pracuje w Instytucie Literatury oraz na Wydziale Filologicznym UJ w grancie flagowym DiHeLib poświęconym badaniom nad Kolekcją Autografów z zasobu tzw. Berlinki (m.in. autografy rodzin von Arnim i Brentano). Autorka licznych prac poświęconych literaturze XIX i XX w., zwłaszcza dotyczących romantyzmu polskiego i niemieckiego; w tym w wydawnictwie słowo/obraz terytoria opublikowała książkę Romantycy, myśliciele, inspiratorzy. Badania nad wpływem filozofii niemieckiej – od Kanta do Hegla na literaturę polskiego romantyzmu (2010). Najnowsze książki to wydane w Naukowej Serii Czarnego Romantyzmu dwie monografie baśni Ludwiga Tiecka (2020) i Josepha von Eichendorffa (2022) z własnym przekładem omawianych utworów. Przetłumaczyła około 50 książek z języków niemieckiego i włoskiego, ostatnio Franz Kafka. Rysunki, pod red. A. Kilchera (WL, 2023). Interesuje się szeroko pojętymi badaniami interdyscyplinarnymi i porównawczymi skupionymi wokół literatury, wyobraźni, baśni, ilustracji, edytorstwa oraz przekładu. Mieszka w Krakowie.
Książki tego autora
-
Elżbieta Zarych proponuje spojrzenie na tom Mickiewicza z nieco innej perspektywy. Autorka skupia się na ilustrowanych wydaniach Ballad i romansów, które ukazują sposób postrzegania utworu Mickiewicza oraz kształtują odbiór czytelniczy.
-
Próba przyjrzenia się powszechnej opinii, że filozofia niemiecka – zwłaszcza od Kanta do Hegla – wpłynęła na literaturę polskiego romantyzmu.