Witamy na nowej stronie wydawnictwa.
Agnieszka Karpowicz
Agnieszka Karpowicz
– dr hab., prof. UW. Literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, mironolożka i mironistka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW, członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich IKP, współpracownica Ośrodka Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkini grupy badawczej Modernitas przy Université Libre w Brukseli. W latach 2016–2022 wiceprezeska Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.
Poza twórczością Białoszewskiego zajmuje się (neo)awangardowymi praktykami logowizualnymi, literaturą i sztuką XX wieku w perspektywie: (inter)medialnej, studiów miejskich i geokrytyki. Autorka książek Kolaż. Awangardowy gest kreacji. Themerson – Buczkowski – Białoszewski (2007), Proza życia. Mowa, pismo, literatura (Białoszewski – Stachura – Anderman – Redliński – Schubert) (2012).
Współredaktorka i współautorka m.in. monografii w seriach „Topo-Grafie” (Lampa i Iskra Boża) poświęconych Warszawie Białoszewskiego, Hłaski, Konwickiego i Tyrmanda oraz rocznika „MiroFor” (Fundacja Terytoria Książki), ostatnio współtwórczyni katalogu Muzeum Sztuki w Łodzi Przebłyski historii, przelotne obrazki. Leopold Buczkowski (2022). Kierowała m.in. grantem „Topo-Grafie. Miasto, mapa, literatura” (NPRH 2014–2017) i była współkuratorką wystaw Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego (2016) i Białoszewski nieosobny (2022) w Muzeum Warszawy.
Książki tego autora
-
55,00 zł 46,75 zł
Trzeci tom „MiroFora” skupia się na osobach współtworzących razem z Białoszewskim w czasie jego młodości związanej z Teatrem na Tarczyńskiej, którą umownie zamyka jego głośny debiut poetycki (Obroty rzeczy, 1956). Tom jest pokłosiem wystawy „Białoszewski nieosobny” w warszawskim Muzeum Woli z roku 2022.
-
49,00 zł 41,65 zł
Książka dotyczy jednego roku z życia Mirona Białoszewskiego: od czerwca 1975 do czerwca 1976. Okres ten wyznaczają daty pierwszej i ostatniej notatki Chamowa, pisanego po przeprowadzce poety na Lizbońską.